اخبار یگان

اعتراض یگان حفاظت محیط زیست به رای قصاص علیه محیط بان کرمانشاهی

اعتراض یگان حفاظت محیط زیست به رای قصاص علیه محیط بان کرمانشاهی

امیدواریم رای تغییر کند فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با بیان این که یگان حفاظت محیط زیست کشور تا 20 روز فرصت دارد به رای قصاص صادرشده علیه محیط بان نجفی اعتراض کند، گفت: ما سه وکیل را در این پرونده به کار گرفته ایم که آنها در روزهای آتی به این رای اعتراض خواهند کرد و پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع خواهد شد و امیدواریم که رای صادرشده توسط قاضی پرونده با ارائه مستندات محکم از سوی وکلا در دیوان عالی کشور تغییر کند.
رکنا- در روزهای اخیر یک محیط بان کرمانشاهی به قصاص محکوم شده است. این محیط بان کرمانشاهی، برومند نجفی نام دارد. مرداد سال گذشته یک شکارچی با گلوله محیط بان کرمانشاهی کشته شده است. درگیری میان محیط بان کرمانشاهی و شکارچیان در منطقه حفاظت شده بیستون رخ داده است. البته سرهنگ جمشید محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت کشور در گفت و گو با رکنا معتقد است که امکان تغییر رای صادره به نفع محیط بان کرمانشاهی وجود دارد. 

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، در روزهای اخیر در جریان رسیدگی به پرونده محیط بان برومند نجفی که مردادماه سال گذشته، در حادثه درگیری میان عده ای مظنون به شکار غیرمجاز و محیط بانان در منطقه حفاظت شده بیستون کرمانشاه، منجر به کشته شدن یکی از شکارچیان شده بود، رای قصاص نفس این محیط بان توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه صادر شده است. 

ماجرا از این قرار است که مرداد سال 99 یکی از مخبران یگان حفاظت محیط زیست کرمانشاه با مشاهده چهار شکارچی غیرمجاز که با خودروی آفرود وارد منطقه حفاظت شده بیستون کرمانشاه شده بودند و به گفته این مخبر، اقدام به شکار کرده بودند، موضوع را به پاسگاه محیط بانی مستقر در منطقه اطلاع می دهد.

بعد از آن هم پنج نفر از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست کرمانشاه برای بررسی مساله خود را به خودروی شکارچیان می رسانند و در درگیری میان نیروهای محیط بانی و شکارچیان، ضمن اصابت تعدادی تیر به خودروی شکارچیان، یک نفر از آنها با گلوله محیط بان نجفی زخمی می شود و در ادامه جان خود را از دست می دهد.  

بعد هم سه شکارچی دیگر اقدام به فرار از صحنه می کنند. در چنین شرایطی محیط بان ها فرصت بازرسی خودروی شکارچیان را پیدا نمی کنند و بنابراین لاشه یا اسلحه ای از آنها ضبط نمی شود، اما آن طور که چهار محیط بان دیگر حاضر در صحنه در دادگاه شهادت داده اند، سه شکارچی دیگر اسلحه و کوله پشتی مخصوص شکار همراه خود داشتند و وارد منطقه حفاظت شده بیستون شده بودند.

ولی با توجه به فوت یک شکارچی در این حادثه، متاسفانه پرونده ورود شکارچیان به منطقه حفاظت شده و اقدام آنها به شکار پیگیری نشده و پرونده ای علیه محیط بان نجفی تشکیل شده است که در آن شکارچیان و محیط بانان حاضر در صحنه، حکم شاهد را داشتند و اکنون هم رای قصاص علیه محیط بان نجفی صادر شده است. 

سرهنگ جمشید محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور درباره رای صادرشده علیه محیط بان نجفی به خبرنگار رکنا گفت: قاضی پرونده استنادهایی در صدور رای خود علیه محیط بان نجفی داشته است که ما به آن استنادها اعتراض داریم. مهمترین استناد قاضی نیز این است که درگیری در خارج از منطقه حفاظت شده بیستون رخ داده، این در حالی است که براساس نقشه تهیه شده توسط یگان حفاظت محیط زیست، درگیری قطعا در داخل منطقه حفاظت شده بیستون رخ داده است. 

وی با بیان این که یگان حفاظت محیط زیست کشور تا 20 روز فرصت دارد به این رای اعتراض کند، توضیح داد: ما سه وکیل را در این پرونده به کار گرفته ایم که آنها در روزهای آتی به این رای اعتراض خواهند کرد و پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع خواهد شد و امیدواریم که رای صادرشده توسط قاضی پرونده با ارائه مستندات محکم از سوی وکلا در دیوان عالی کشور تغییر کند. 

محبت خانی تاکید کرد: اگر ما بتوانیم در دیوان عالی کشور ثابت کنیم که درگیری بین محیط بان ها و شکارچیان در داخل منطقه حفاظت شده رخ داده است، احتمال تغییر رای به نفع محیط بان نجفی وجود دارد. ما هم براساس ادله، مستندات و نقشه ای که در اختیار داریم، با قاطعیت می گوییم که قطعا این درگیری در داخل منطقه حفاظت شده بیستون اتفاق افتاده است. 

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور توضیح داد: در حادثه ای که مرداد سال گذشته در منطقه حفاظت شده بیستون رخ داد، هیچ کدام از سه شکارچی دیگر حاضر در صحنه مصدوم نمی شوند، بلکه فقط یک نفر از آنها با گلوله محیط بان نجفی کشته می شود.

محبت خانی ادامه داد: سه شکارچی دیگر شناسایی شدند و بعدا در دادگاه حضور پیدا کردند، اما با توجه به فوت نفر چهارم و عدم ضبط سلاح یا لاشه شکار توسط محیط بان ها، محکومیتی برای این افراد تعیین نشد. چون متاسفانه محیط بان ها خودرو را بازدید نمی کنند. 

وی در پایان تصریح کرد: قانون حمایت های قضایی و بیمه ای از محیط بان ها در بهمن سال 99 تصویب شد، اما این اتفاق در مرداد 99 رخ داد. با این وجود، قاضی پرونده در حکم صادره به این قانون استناد کرده و در واقع، قانون را عطف به ماسبق کرده است، اما چون از نظر قاضی درگیری در خارج از منطقه حفاظت شده رخ داده، برای محیط بان نجفی حکم قصاص صادر شده است.
بيشتر