اخبار یگان

بازدید از خانواده محیط‌بان فقید رضاقلی خسروی

بازدید از خانواده محیط‌بان فقید رضاقلی خسروی

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ پزشکی قانونی علت فوت محیط‌بان خسروی را مرگ طبیعی اعلام کرد فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: پزشکی قانونی در نظریه علت فوت محیط‌بان فقید رضاقلی خسروی را مربوط به حادثه ضرب و جرح ندانسته و مرگ طبیعی اعلام کرده است.
سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیطزیست کشور که عصر روز پنجشنبه هشتم مهرماه در سفر به اصفهان با خانواده محیط‌بان فقید رضاقلی خسروی دیدار کرد، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در نظرات اولیه پزشکی قانونی که واصل شد علت فوت محیط‌بان خسروی مربوط به ضرب و جرحی که توسط افرادی در درگیری در پارک ملی قمیشلو به او وارد شده بود، نیست و پزشکی قانونی علت فوت را طبیعی اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه خانواده این محیط بان به نظریه پزشکی قانونی اعتراض دارند، افزود: اعتراض به نظریه پزشکی قانونی، حق خانواده متوفی است و از این رو ما مجدد موضوع را در مرجع بالاتر پیگیری خواهیم کرد و نظریه پزشکی قانونی باید دوباره بررسی شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: اگر در مراجع بالاتر نیز همین نظریه اول پزشکی قانونی تأیید شود که علت فوت طبیعی بوده و مربوط به آن حادثه درگیری و ضرب و جرح نیست، ایشان محیط‌بان متوفی محسوب می‌شوند اما اگر نظریه دیگری درباره علت فوت اعلام شود مجدد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سرهنگ محبت خانی گفت: افرادی که این محیط‌بان را مورد ضرب و جرح قرار دادند تحویل مقام قضائی شده و تفهیم اتهام شدند اما اکنون با قرار وثیقه آزادند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین با اشاره به بررسی وضعیت محیط‌بانان اصفهان نیز ابراز داشت: باتوجه به افزایش و برقراری فوق‌العاده پرداختی حقوق محیط‌بانان در اردیبهشت ماه سال جاری، به لحاظ حقوقی شرایط بهتر شده اما بیشترین چالش ما در حوزه خودرو و توان موتوری محیط بانان است که بزودی موتورسیکلت را تأمین می‌کنیم و اقدامات خوبی در این حوزه شده و پیگیر هستیم تا شاهد اتفاقات خوبی در زمینه رفع چالش‌های کمبود خودرو و موتور سیکلت محیط بانان باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط‌زیست عصر روز گذشته به همراه مدیرکل و فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان با خانواده مرحوم رضاقلی خسروی دیدار و گفت‌وگو کرد.

محیط‌بان فقید رضاقلی خسروی از محیط بانان پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو که بیش از ۲۹ سال برای حفاظت از طبیعت خالصانه خدمت کرده و در آستانه بازنشستگی بود بعد از ظهر روز شنبه ۱۹ تیرماه سال جاری به دیار حق شتافت.

او حدود ۴۵ روز قبل از فوت بر اثر درگیری با دو شکارچی غیرمجاز بشدت مجروح شده بود؛ محیط‌بان خسروی عصر روز چهارشنبه پنجم خرداد ماه حین گشت زنی در حوالی روستای جهادآباد (چاله سیاه) واقع در پارک و پناهگاه حیات وحش قمیشلو متوجه یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین شد که در حال پروژکتور کشی و تعقیب و گریز برای شکار آهوها بودند و حتی آهویی را شکار کردند.

محیط بان برای برخورد قانونی با شکارچیان غیرمجاز، آنان را تعقیب کرده اما شکارچیان بدون توجه به ایست مأمور متواری می‌شوند. متخلفان به علت سرعت زیاد تعادل موتورسیکلت را از دست داده و به زمین می‌افتند. محیط بان به شکارچیان رسیده و سوئیچ موتور آنها را برمی دارد، در این لحظه دو شکارچی به محیط‌بان حمله ور شده و با ضربات چوب و چماق و سنگ او را از ناحیه سر و صورت به شدت مصدوم می‌کنند و پس از بی حال شدن محیط‌بان، با موتور سیکلت محیط زیست فرار می‌کنند.

پس از ساعتی محیط‌بانان همکار مجروح خود را پیدا کرده و به اورژانس بیمارستان شاهین شهر منتقل می‌کنند. او همان شب به دلیل شکستگی سر و بینی در بیمارستان بستری شده و پس از اقدامات درمانی و آزمایشات از بیمارستان مرخص می‌شود.

مرتضی جمشیدیان فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان در مصاحبه خود در ۱۱ خرداد ماه در پاسخ به خبرنگار مهر در خصوص احتمال آسیب مغزی و لختگی خون با توجه به شدت ضربات وارد شده به این محیط‌بان، گفت که طبق نتیجه آزمایشات انجام شده، اعلام شد این محیط‌بان جز شکستگی از ناحیه سر و بینی مشکل خاصی ندارد.‌
این محیط‌بان در این مدت ۴۵ روز تحت درمان بود و توان بازگشت به کار نداشت. به گفته نزدیکان و همکارانش او که سابقه بیماری دیابت داشته، چند روز پس از حادثه دچار خونریزی در چشم و تاری دید شده بود و روزهای اخیر حال وی رو به وخامت گذاشت و در نهایت جان خود را از دست داد. پیکر محیط بان خسروی در زادگاهش روستای جهادآباد به خاک سپرده شد.

پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو با مساحت ۱۱۳ هزار هکتار، یکی از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده در سطح جهان است که دارای ۲۸ گونه پستاندار، ۸۱ گونه پرنده، دو گونه دوزیست و۳۱ گونه خزنده است.
بيشتر