اخبار یگان

حفاظت از 430 هزار هکتار مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان قزوین با 60 محیط بان

وجود تنها ۶۰ نیروی محیط بان برای ۴۳۰ هزار هکتار از حیات وحش استان قزوین باعث شده تا برخی از این افراد تا به صورت مستمر در منطقه بمانند و با همه کمبودها و مخاطرات به حفاظت از محیط زیست بپردازند.
به گزارش اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوینضمن تایید خبر فوق گفت:  نگهبانی از حیات وحش در استانی مثل قزوین که ۱۳۰ هزار هکتار منطقه حفاظت شده و ۳۰۰ هزار هکتار منطقه شکار و تیراندازی ممنوع دارد، کار بسیار دشواری است.

وی تصریح کرد: از یک طرف کمبود تجهیزات و امکانات و نیروی انسانی، از طرف دیگر حضور شکارچیان با تجهیزات نوین سبب شده تا عملا محیط بانان با دست‌های خالی به حفاظت از محیط زیست می پردازند و آن چه این روزها به محیط‌بانان کمک می‌کند، استفاده از تجهیزات نوین و ابزارهای پیشرفته برای پایش حیوانات و محیط زیست است.

عباس نژاد ادامه داد: استفاده از سامانه های پایشی، تجهیزات متصل به اینترنت و استفاده از پهادها در دستور کار اداره کل جهت افزایش ضریب حفاظت محیطبانان استان قرار دارد که در این رابطه اقداماتی صورت گرفته و برای خرید پهبادها به ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم که خوشبختانه با رویکرد جدیدی که در سازمان حفاظت محیط زیست شروع شده،

سیاستگذاری و استراتژی اصلی سازمان و یگان حفاظت محیط زیست به سمت استفاده از تجهیزات مدرن و روشهای نوین حفاظت محیط زیست، خصوصا زیستگاه های حساس است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین اظهار کرد:  نیروهای محیط بانی جای کمبود تجهیزات و نیروی انسانی را با گشت زنی بیشتر پُر می‌کنند و به صورت ۲۴ ساعته در منطقه حفاظت شده حضور دارند، در همین رابطه مواردی داشتیم که محیط بان بیش از ۲ ماه در محل کار بوده و به خانه نرفته است.

عباس نژاد در پایان گفت: محیط بانی به اندازه کافی شغل سخت و دشواری است که اگر جامعه احترامی برای حفاظت از محیط زیست قائل نباشد، سختی و مخاطرات این شغل را چندین برابر خواهد کرد، بنابراین خواسته ما از شهروندان همکاری هرچه بیشتر با محیط بانان در راستای حفظ محیط زیست است.

 
بيشتر