اخبار یگان

چگونگی معرفی حیوان آزاران

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: شهروندان به این مسئله توجه کنند که گزارش‌های حیوان آزاری باید مستند باشد و سازمان محیط زیست با حیوان آزاران برخورد می‌کند.
سرهنگ جمشید محبت خانی در گفت‌وگو با میزان گفت: مردم می‌توانند گزارشات خود از حیوان آزاری را از دو طریق حضور و غیرحضوری به سازمان محیط زیست ارائه کنند.

وی افزود: پاسگاه‌های محیط بانی که سراسر کشور فعال هستند و ادارت سازمان محیط زیست استانی، به صورت حضوری آماده دریافت هرگونه گزارش مردمی هستند.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست اظهار کرد: سامانه ۱۵۴۰ به صورت تلفنی، گزارشات مردمی را دریافت می‌کند. اگر در ساعات اداری با این سامانه تماس گرفته شود، اپراتور‌ها پاسخگو خواهند بود. همچنین در ساعات غیراداری، پیام‌های صوتی دریافت می‌شود.

سرهنگ محبت خانی گفت: شهروندان به این مسئله توجه کنند که گزارش‌های حیوان آزاری باید مستند باشد، به این معنا که هنگام حیوان آزاری عکس یا فیلم تهیه کرده و در اختیار ما قرار دهند. همچنین با ثبت تصاویر شماره پلاک می‌توان افراد متخلف را تحت تعقیب قرار داد.

وی افزود: همچنین از طریق تماس با ۱۱۰ نیز امکان گزارش حیوان آزاری وجود داردر و بر اساس همکاری محیط زیست با ناجا، تاکنون فیلم‌های بسیاری به دست ما رسیده که ما همه مجرمان را تحویل مقام قضایی داده ایم.

دو برابر حالا محیط بان نیاز است

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست ادامه داد: در حال حاضر، ۳ هزارو ۵۰۰ محیط بان در سطح کشور مشغول کار هستند، اما بر اساس استاندار‌ها این رقم باید به بیش از هفت هزار محیط بان برسد.

سرهنگ محبت خانی اظهار کرد: سالیانه ۳۰۰ مجوز استخدام محیط بان داریم، که از آن استفاده می‌کنیم.‌این مجوز شامل ۵۰ محیط بان دریایی و ۲۵۰ محیط بان طبیعی است، اما هنوز تعداد محیط بانان کافی نیست.

وی درباره تجهیزات محیط بانان افزود: محیط بانان علاوه بر تجهیزات اولیه مانند لباس، کوله و جلیقه ضدگلوله، اسپری فلفل، اسلحه گرم و گاز اشک آور هم در اختیار دارند. همچنین تمامی محیط بانان دوربین روی البسه دارند.

    بیشتر بخوانید:
    تاثیر کرونا بر سرقت‌های پایتخت

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست ادامه داد: در سال جاری تلاش داریم ناوگان خودرویی و موتوری را نوسازی کنیم که در این سال‌ها فرسوده شده اند. انشالله ۱۰۰ خودرو و ۳۰۰ موتورسیکلت خریداری می‌شود.

سرهنگ محبت خانی گفت: اگر محیط بانان زخمی شده یا به شهادت برسند، بر اساس ضوابط نیروی‌های مسلح شهید و جانباز محسوب می‌شوند.

وی درباره آتش سوزی‌های اخیر ادامه داد: برخورد با شکارچیان متخلف و آتش سوزی از جمله مشکلات سال جاری است. محیط بانان، آموزش اطفای حریق دیده اند و در مواقع بحرانی می‌توانند شرایط را رسیدن نیرو‌های امدادی کنترل کنند.


 
بيشتر